شرح خبر

محدوده دقت اندازه‌گیری حرکت اسپینی در ساعت‌های اتمی، توسط پژوهشگران اسپانیایی بهبود داده شده است. آن‌ها با اندازه‌گیری دوکمیت با دقتی بی‌سابقه نشان داده‌اند که دامنه این محدودیت، از آنچه که پیش‌تر تصور می‌شد، کمتر است.


بر اساس اصل عدم قطعیت هایزنبرگ، نمی‌توان مکان و اندازه‌ حرکت جسم را به طور همزمان با دقت مطلق اندازه‌گیری نمود. اصل مشابهی در مورد تکانه زاویه‌ای اسپین ذرات بکار می‌رود که بر اساس آن، قطبش نور ورودی به واسطه برهمکنش با ذره تغییر می‌کند. اندازه‌گیری این کمیت، قدری اسپین اتمی را دچار اختلال می‌کند.

اسپین اتمی روشی است که طی آن، الکترون‌ها و هسته‌های اتم به دور یکدیگر می‌چرخند.

 برای اندازه‌گیری نرخ انحراف اسپین، باید زاویه اسپین اندازه‌گیری شود که این تا اندازه‌ای حرکت اسپینی ذره را مختل می‌کند و عدم قطعیتی را هنگام اندازه‌گیری پدید می‌آورد.

اکنون پژوهشگرانی از بارسلونا موفق شده‌اند تا بر این مشکل غلبه کنند. بر طبق گفته آنان، زاویه اسپین از دو قسمت تشکیل شده است: زاویه سمتی (مانند طول جغرافیایی) و زاویه قطبی (مانند عرض جغرافیایی). برای اندازه‌گیری نرخ انحراف اسپین، لازم است تنها زاویه سمتی اندازه‌گیری شود. بنابراین می‌توان تا آن جا که امکانپذیر است، عدم قطعیت در اندازه‌گیری زاویه قطبی را افزایش داد و اندازه هر دو زاویه را تعیین نمود. به این ترتیب، نرخ انحراف حرکت اسپینی را می‌توان با دقتی به مراتب بیشتر از آنچه که قبلاً تصور می‌شد، اندازه‌گیری نمود.

منبع: Atomic Spins Evade Heisenberg Uncertainty Principleنویسنده خبر: مونا عجمی
کد خبر :‌ 2227
همرسانی این مطلب را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید:
«استفاده از اخبار انجمن فیزیک ایران و انتشار آنها، به شرط
ارجاع دقیق و مناسب به خبرنامه‌ی انجمن بلا مانع است.»‌


صفحه انجمن فیزیک ایران را دنبال کنید
حامیان انجمن فیزیک ایران   (به حامیان انجمن بپیوندید)
  • پژوهشگاه دانش‌های بنیادی
  • پژوهشکده علوم و فناوری نانو
  • مرکز فناوری‌های کوانتومی ایران
  • دانشگاه صنعتی شریف

کلیه حقوق مربوط به محتویات این سایت محفوظ و متعلق به انجمن فیریک ایران می‌باشد.
Server: Iran (45.82.138.40)

www.irandg.com